Taşınma Öncesi Yapılması Gerekenler

05.11.2022
1.379
<strong>Taşınma Öncesi Yapılması Gerekenler</strong>

Taşınmanın heyecan verici ve stresli olabileceğini biliyoruz ve bu süreçte hiçbir şey yapmayı unutmadığınızdan emin olmak istiyoruz. Bu yüzden sizlere taşınma öncesi yapılması gerekenler hakkında rehber hazırladık. Aşağıdaki kontrol listesini kullanın ve taşınmadan önce ve taşınma sırasında yapmanız gereken her şeyi ele alacağınızdan emin olun!

Taşınma Tarihinizden 3-4 Hafta Önce Hazırlanmaya Başlayın

 1. Taşınacak her şeyin bir envanterini yapın.

İlk önceliğiniz önceden planlama yapmak olmalıdır. Tüm eşyalarınızı kontrol ettiğinizden ve taşınacak her şeyin bir envanterini çıkardığınızdan emin olun. Evdeki her odayı ziyaret edin ve yanınıza ne alacağınıza ve nelerden kurtulmak istediğinize karar verin.

 • İstenmeyen kıyafetleri veya mobilyaları sıralayın ve bağışlayın.

Saklamak istediğiniz tüm malların bir envanterine sahip olduğunuzda, son bir liste yapmak için tekrar kontrol edip sıralamak isteyebilirsiniz. Ayrıca kıyafet, mobilya, mutfak eşyaları gibi geride bırakmaya karar verdiğiniz tüm istenmeyen eşyaları bağışlamayı düşünebilirsiniz.

 • Paketlemek için kutular ve gazete gibi hareketli malzemeleri toplamaya başlayın.

Paketleme için bantlar, baloncuklu ambalajlar, işaretleyiciler vb. gibi kutuları ve hareketli malzemeleri sipariş edin veya satın alın. Ayrıca yatak örtüleri, gardırop kutuları, bulaşık fıçıları vb. gibi özel ürünler sipariş ettiğinizden emin olun.

 • Adres değişikliği formunu gerekli yerlere gönderin.

Taşındığınızda banka mektuplarınızın, önemli postalarınızın veya faturalarınızın eski adresinize ulaşmasını istemeyeceksiniz. Adres değişikliğini postanenize önceden göndermek her zaman daha iyidir, böylece yeni adresinizden posta almaya başlarsınız. Bu nedenle gerekli yerlere gidin ve bir adres değişikliği formu doldurun.

 • Taşınma şirketinizi seçin ve düzenlemeleri onaylayın.

Öngörülen taşınma tarihinden 3-4 hafta önce profesyonel taşıma hizmetleri ile iletişime geçin. Seçeneklerinizi araştırmaya başlayın ve yalnızca telefondaki teklife güvenmeyin. Ayrıca, mümkün olabilir; tercih ettiğiniz nakliye şirketi saat ve tarih için rezerve edildi. Gereksinimlerinizi planlamak ve tahmin etmek için profesyonel nakliyecilere daha fazla zaman verin.

İçerik Önerileri

Ev Taşımanın Püf Noktaları

Taşınmaya 2 Hafta Kala

 1. Daha az kullandığınız eşyaları (mevsimlik giysiler, kitaplar vb.) kutulayarak evinizi paketlemeye başlayın.

Kitaplar, mevsimlik giysiler, waffle makinesi veya kroket seti gibi daha az kullandığınız şeyleri paketleyerek başlayın. Paketlediğiniz her öğenin içeriğini not etmek isteyebilirsiniz.

 • Halıları ve perdeleri temizletin ve iade edildiğinde sarılı bırakın.

Yeni evinize taşınmadan önce halılarınızı ve perdelerinizi temizleyin. Temizleyiciler genellikle onları sarılı olarak iade eder. Yeni yerinize ulaşana ve paketlerini açmaya başlayana kadar onları çıkarmak istemeyebilirsiniz.

 • Değeri doğrulamak için antika öğelerin yazılı değerlendirmesini alın.

Eşyalarınızı paketlerken antika gibi özel değeri olan eşyaların fiyatlarını mutlaka not edin. Bu eşyalar, hareket eden şirketinizden ek sigorta gerektirebilir.

 • Hareketli asansörü ayırtın ve varsa kamyon için park düzenlemesi için bilgi ya da izin alın.

Bir apartman dairesinde üst kata taşınıyorsanız, bir asansör rezervasyonu yaptırmalısınız. Bu, hareketli bir günde, zaten uzayda yaşayan insanlar için daha az güçlük yaratacaktır. Ayrıca, hareket halindeki kamyon için park yeri onaylayın ve ortak bir alanda yaşıyorsanız önceden izin alın.

Taşınmaya 1 Hafta Kala

 1. Evde kalan tüm eşyaları paketlemeye başlayın.

Bir oda ile başlayın ve diğerine geçin. Yeni evinizde işinize yarayabilecek hiçbir şeyi geride bırakmadığınızdan emin olun. Perdelerden duş paspaslarına kadar size ait olan her şey yanınıza alınmalıdır.

 • Evinizi temizleyin veya bir temizlik şirketinin gelmesini sağlayın.

Evinizde yeni oturanlar için uyguladığınız yaygın bir nezakettir. Ayrıca, birikmiş çöpleri atma ve evinizi kapsamlı bir şekilde temizleme fırsatını kullanabilirsiniz, böylece yeni sakinlerin yerleşmesi kolaydır. Yeni alanınıza taşındığınızda da aynısını isteyeceksiniz.

Taşınma Öncesi Yapılması Gerekenler

Yapmanız gerekeni adım adım hazırladık 1,2 ve 3 hafta planı şeklindeki hazırlık sürecini öğrenmek için makaleyi ziyaret edebilirsiniz.

Taşınma Öncesi İçin Temizlik Hizmeti Sağlıyor Musunuz?

Anlaşmalı olduğumuz temizlik şirketi ile taşınma öncesi ve sonrası ev temizliği desteği için yardımcı oluyoruz.

Ziyaretçi Yorumları (1)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.