Nakliyat Sigortası Nedir ? Ne İşe Yarar ?

03.08.2022
6.080
Nakliyat Sigortası Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Nakliyat sigortası nedir kapsamı, demir yolu, hava, deniz ya da kara yollarından birini kullanılarak gerçekleştirilen taşımacılıkta doğabilecek bütün sorunlara karşı, taşınan eşyaların korunması ve hasar alma olasılığı durumunda, bu mağduriyetin karşılanmasını sağlayan işlemdir.

Nakliyat sigortası, yalnızca hasarı temin etmekle kalmayıp, aynı zamanda kaybolan eşyalarında güvenliğini üstlenmektedir. Bununla birlikte, doğal afet kaynaklı oluşabilen kazalarda da eşyaları nakliyat sigortası güvencesi altına alır. Bu noktada taşımacılık işlemi gerçekleştirilirken, mutlaka nakliyat sigortasının yapılması gerekmektedir.

Nakliyat Sigortası Ne İşe Yarar?

Taşınma sürecinde nakliyat firmaları, kişiler için büyük kolaylık sağlamaktadır.

Bu bağlamda nakliyat sigortası ne işe yarar;

 • Tüm Eşyaların paketlenerek, ambalajlanması,
 • Eşyaların tahrif edilmemesi,
 • Taşınacak Eşyaların hasara uğramaması,
 • Eşyaların kaybını önlenmesi.

 Nakliyat sigortaları taşınma sürecinde kişilere büyük rahatlık sağlamaktadır. Gerçekleştirilen sigorta sayesinde, eşyaları düşünme karmaşıklığı bir nebze hafifletilir. Geniş, tam ve kısmi teminatlı yapılan nakliyat sigortaları, karşılaşılan kaza vb. olaylar neticesinde, hasarınızı en kısa zamanda maddi olarak karşılanır.

Şirketimiz Sizlere Sigortalı Ev Taşıma Hizmeti Sunar.

Nakliyat Sigortası Türleri

Nakliyat sigortası nedir ? Ne işe yarar ? Konu başlıklarından sonra, bilinmesi gereken bir başka konu ise nakliyat sigorta türleri olmaktadır. Taşımanın yapıldığı birim veya eşya türlerine göre farklı ana başlıklara ayrılmaktadır. Bu başlıkları 4 kategoride toplamak mümkündür;

 • Emtia Nakliyat Sigortası
 • Navlun Sigortası
 • Kıymet Nakliyatı Sigortası
 • Tekne ve Yat Sigortası

Emtia Nakliyat Sigortası: taşıması gerçekleştirilecek olan emtianın, herhangi bir taşıma yöntemi sırasında güvence altına alınmasını sağlar. Taşıma esnasında emtia nakliyat sigortasıtaşınanı tüm kaybolma ve hasarlara karşı firmanın teminatı altına alır.

Evden Eve Nakliye Hizmetinin Dünü Ve Bu Günü ” adlı yazımı okumak ister misiniz?

Emtia nakliyat sigortasının alt türleri şu şekildedir;

 • Tam ziya teminatı,
 • Dar teminatı
 • Geniş teminatı

Tam ziya teminatı sigortası: Nakliyatı sağlayan araç ve içerisinde bulunan tüm emtia sigorta kapsamına girer.

Dar teminat sigortası: Taşımayı gerçekleştiren nakliye aracının kaza yapma olasılığında, emtiada oluşan tüm hasarlar karşılanır.

Geniş teminat sigortası: Sözleşme üstünde belirlenen istisnalar dışında bütün hasarlar karşılanır.

Navlun Sigortası

Navlun Sigortası: Navlun sigortası kapsamında gerçekleştirilen sigortanın yapılması durumunda,eşyaların bütün hasarının karşılanması için anlaşılan taşıma şirketinin bir hatası veya ihmali olması gerekmektedir. Taşıma esnasında eşyalara hasar getiren bir halde,anlaşılan taşıma şirketi hatalı olduğu kabul edilirse . Bu sigortanın kapsamı eşyaların bütün hasarını karşılamakla yükümlüdür. Sigorta kapsamında yer alan sözleşmeye göre eşyaların hasarı, nakliye şirketi tarafınca firmaya ödenir. Veya hatalı olan nakliye firmasından farklı hizmetler talep edilerek karşılanması sağlanabilir.

Kıymet Nakliyatı Sigortası: Genel itibarıyla kıymet nakliyatı sigortası, para, değerli kâğıt ya da mücevher transferlerinde kullanılan bir sigorta türüdür. Eşyaların taşınma işlemi esnasında sorumluluk, taşıyıcı olan nakliyat firması ya da önceden belirlenmiş sorumlu kişiye devredilir. Bundan sonraki adımda kıymetli eşya firmadan alınarak, varacağı noktaya kadarteslim edilmesi için geçen sürede. Eşyanın başına gelebilecek bütün kayıp veya hasarlar nakliyat firmasının sorumluluğu altındadır. Bu sigortanın eşyayı güvence altına alma durumu, gasp ve silahlı soygun olaylarında da kapsamaktadır. Oluşabilecek herhangi bir kayıp veya kaza durumunda karşılanacak eşya bedeli, eşya kıymetinin nominal değeri üzerinden değerlendirilir.

Tekne ve Yat Sigortası: Özel amaçlı kullanımı sağlanan yat veya teknelerin karada bağlanma, denize açılma ya da transferleri sırasında oluşabilecek herhangi bir olumsuzluk için gerçekleştirilen sigorta türüne tekne ve yat sigortası denmektedir. Bu sigorta doğal afet ve kazalarda koruma sağlarken, sigorta şirketinin onayı alınmadan gerçekleştirilen tadilat işlemleri, sigortayı geçersiz kılacaktır. Nakliyat sigortası nedir? Ne işe yarar? Bilgileri itibarıyla, yapılacak olan anlaşmaların içeriği, detaylı bir şekilde incelemeye tabii tutulmalıdır.

Ziyaretçi Yorumları (2)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.