Belediye Taşınma Parası Ne Kadar?

18.09.2023
412
Belediye Taşınma Parası Ne Kadar?

Belediye taşınma parası ne kadar sorusu, nakliye işlemlerinde önemlidir. Bazı durumlarda ev taşırken belediyeden yardım almak mümkündür. Ancak belirli şartların sağlanması gerekir. Dolayısıyla bu şartların ne olduğunu bilmek oldukça önem arz etmektedir.

Sosyal Devlet ilkesini taşıyan ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de taşınma yardımı yapılmaktadır. Bu yardım hem kentsel dönüşüm hem de kira taşınma yardımını kapsamaktadır. Bazı durumlarda yardım ise belediyeler tarafından göç yardımı olarak da yapılabilmektedir. Bu noktada belediye taşınma parası şartlarının ve diğer detayların bilinmesi önemlidir. Bu içerikte, belediye yardımı ile ev taşıma durumunda olanlar için detaylı bilgileri paylaşacağız.

Detaylı yazılar için blog sayfamızı ziyaret edin.

Belediye Taşınma Yardımı 2023 Şartları

Belediye taşınma parası nekadarsorusunu yanıtlamak için öncelikle şartları yerine getirmiş olmak gerekir. Devlete bağlı olan belediyeler, üç farklı durum için taşınma yardımı yapmaktadır. Bu durumla  kiracı olarak taşınma, kentsel dönüşüm kapsamında taşınma ya da göç durumunda olarak taşınmadır. Kentsel dönüşüm kapsamında olan kişiler için yardım şartları şunlardır:

  • Kentsel dönüşüm bölgesinde yer alan iş yeri ve kiracılar
  • 6306 sayılı kanun sözleşmesini yerine getirenler
  • Göç gerekçesiyle taşınmak isteyen kişilerin yeterli maddi durumunun olmaması
  • Kentsel dönüşüm gerekçesiyle taşınmak isteyenlerin riskli rapor belgesini almaları
  • Kentsel dönüşüm bölgesinde konaklayan ev sahipleri

Zor durumda olan kişiler, yaşadıkları yerdeki hayat koşullarını sürdüremediklerinde, memleketlerine dönmek isteyebilirler. Bu yardım, memlekete göç yardımı olarak da adlandırılmaktadır.  Bu tür bir durumda bazı yerel yönetimler örneğin İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kişilere geri dönüş yapabilmeleri için finansal ve lojistik destek sağlamaktadır. Bunun için İBB nakliye yardımı başvurusu yapılmalıdır.

Belediye Taşınma Yardımı Ne Kadar?

Belediye taşınma yardımı her sene değişerek güncellenmektedir. Dolayısıyla 2023 yılında da bu maliyet değişmiştir ve güncellenerek paylaşılmıştır. 2023 kapsamında belediye taşınma parası 1500-6000 TL aralığında değişmektedir. Mesafeye göre bu yardım parası değişiklik gösterebilir. Devlet ve belediyeler tarafından yapılan belediye yardımı için ilgili kurumlara başvurmanız gerekmektedir.

Mevcut binalar, imar düzenlemeleri ya da deprem direnci gibi faktörlerden dolayı yıkılabilecek durumda olabilir. Bu tür yapılar yıkıldığında, onların yerine daha güçlü ve dayanıklı binalar inşa edilir. İnşaat süreci boyunca devlet vatandaşlara geçici konaklama için kira desteği sağlar. Ayrıca yeni bir eve taşınırken karşılaşılan taşınma giderleri için de finansal yardım yapılmaktadır.

Taşınma desteği sağlayan programlar, nakliye masrafları ve enerji faturaları gibi başlangıç giderlerini hafifletmeye yöneliktir. Bu tür bir yardım genellikle sadece belirli gereksinimleri karşılayan kişilere sunulur. 2023 yılı için, taşınma yardımının miktarı taşınacak mesafeye göre değişmektedir. Şehir içi bir konuma taşınanlar daha düşük bir yardım tutarı alabilirken farklı bir şehre taşınmayı planlayanlar için daha yüksek miktarda bir destek sağlanmaktadır. Yardım alabilmek için, ilgilenen kişilerin başvuru yapmaları ve bu başvuruyu taşınma kararı alındıktan sonra en geç bir yıl içerisinde tamamlamaları gerekmektedir.

Kiracıya taşınma yardımı, kentsel dönüşüm sürecinde olanları kapsamaktadır. Az önce yukarıda da bahsettiğimiz gibi ilgili şartların yerine getirilmesi durumunda belediyeler tarafından taşınma yardımı yapılacaktır. Mesafe ve diğer nakliye giderleri göz önünde bulundurularak tüm masrafların karşılanması beklenmektedir.

Bunun için ilgili belediyeye, taşınma gerekçenizi beyan ederek başvuruda bulunabilirsiniz. Böylece, taşınma gerekçeniz ve durumunuz belediye yetkilileri tarafından değerlendirilerek yardım kapsamına alınacaktır. Belediye taşınma parası da tüm bu aşamalardan sonra tarafınıza sağlanacaktır. Belediye taşınma yardımı alırken ilgili belgeleri de teslim etmeniz gerekecektir. Daha fazla detay için belediye kurumlarına müraacat edebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.